Widzew wśród europejskich gigantów! Minęło 40 od wielkiego sukcesu RTS
W sezonie 1982/1983 Widzew Łódź znalazł się w najlepszej czwórce Pucharu Europy. W półfinale ówczesnego odpowiednika Ligi Mistrzów czerwono-biało-czerwoni mierzyli się ze światową potęgą – Juventusem. 40 lat później bohaterowie tamtych wydarzeń spotkali się w Muzeum Widzewa.
Dwudniowe obchody 40-lecia awansu Widzewa Łódź do półfinału Pucharu Europy oficjalnie rozpoczęły się właśnie w widzewskiej izbie pamięci, w sobotę 22 kwietnia punktualnie o 15:00. W Muzeum Widzewa pojawili się piłkarze tworzący drużynę, która cztery dekady wcześniej była o krok od europejskiego szczytu, trener Władysław Żmuda będący ojcem tego sukcesu, a także ich rodziny, przedstawiciele obecnych władz Widzewa czy naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, w tym wieloletni dziennikarze sportowi.
– Sobota 22 kwietnia 2023 roku była wyjątkowym dniem dla sympatyków „wielkiego futbolu” i powinna na zawsze zapisać się w nowożytnych dziejach klubu. Stowarzyszenie RTS Widzew miało przyjemność gościć w klubowym muzeum, którego jest opiekunem, bohaterów wydarzeń z przed 40 lat. Mowa o drużynie, która w 1983 roku dotarła do półfinału Pucharu Europy, pokonując m. in. FC Liverpool, czy mierząc się jak równy z równym z wielkim Juventusem – podkreśla znaczenie tego spotkania Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia RTS Widzew.
Po pokonaniu FC Liverpool, czyli zespołu, który wówczas miał w światowej piłce status zbliżony do tego, jakim dziś pochwalić może się Real Madryt, o wejście do finału łodzianie walczyli z równie silnym Juventusem, którego gwiazdą był… piłkarsko ukształtowany w Widzewie Zbigniew Boniek. Ale czerwono-biało-czerwoni w drodze do najlepszej czwórki Pucharu Europy mierzyli się jeszcze z maltańskim FC Hibernians czy austriackim Rapidem Wiedeń. W Muzeum Widzewa w sobotę spotkać można było uczestników tamtych meczów, ale też na własne oczy zobaczyć pamiątki związane z europejskimi bojami widzewiaków.
– Na niewielkiej powierzchni zgromadziliśmy bogaty bagaż emocjonalnych wspomnień. Otwarcie wystawy było inauguracją klubowych obchodów 40-lecia tamtych wydarzeń. Wielkim zaszczytem było goszczenie takich osobistości, jak: Mirosław Tłokiński, Wiesław Wraga, Roman Wójcicki, Tadeusz Świątek, Andrzej Grębosz, Krzysztof Kamiński czy Marek Filipczak – wyjaśnia Tomczak. – Nie zabrakło oczywiście innych wyjątkowych gości jak chociażby piłkarze reprezentujący Widzew wcześniej i później czyli Wiesław Chodakowski, Zdzisław Kostrzewiński i Marek Dziuba, a także wieloletnich pracowników klubu, między innymi pani Barbary Masłochy, pani Grażyny Dziegieckiej czy pana prezesa Wojciecha Daroszewskiego – dodał.
Goście honorowi w sobotę spotkali się jeszcze z kibicami Widzewa i wzięli udział w uroczystej kolacji z kierownictwem klubu, a w niedzielę z pozycji murawy stadionu mogli wysłuchać zgotowanej im przez 17 tysięcy kibiców gorącej owacji, tuż przed meczem ligowym łodzian z Piastem Gliwice.
**
Nową wystawę stałą Muzeum Widzewa, skupiającą się przede wszystkim na międzynarodowych osiągnięciach Widzewa, oglądać można w godzinach otwarcia muzeum. Zachęcamy do odwiedzin indywidualnych, a także zorganizowanego zwiedzania grupowego.
0 Komentarzy