Widzewskie mundiale, czyli nowa wystawa Muzeum Widzewa oficjalnie otwarta

Opublikowane przez rts_admin w dniu

W piątek 18 listopada, 2 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Katarze, w Muzeum Widzewa zaprezentowana została wystawa poświęcona widzewiakom, którzy brali udział w piłkarskich mundialach.

Rozpoczęcie Mistrzostw Świata w Katarze, a także 40-ta rocznica zdobycia przez reprezentację Polski (z wieloma widzewiakami w składzie!) medalu mundialu w Hiszpanii to idealne okoliczności, by przypomnieć udział w turniejach tej rangi osób związanych z Widzewem Łódź. Tego zadania podjął się dyrektor Muzeum Widzewa Tomasz Gawroński, który przygotował na ten temat specjalną wystawę. Okazuje się bowiem, że szansę reprezentowania barw narodowych na mistrzostwach świata miało przynajmniej 20 przedstawicieli świata sportu, którzy w swoim CV mieli Widzew Łódź, w tym nie tylko piłkarze, ale również trenerzy, jak Władysław Żmuda pełniący funkcję obserwatora z ramienia PZPN czy Czesław Michniewicz prowadzący Biało-Czerwonych w Katarze.

Wśród widzewiaków, którzy byli na mistrzostwach świata, znaleźli się również m. in. śp. Włodzimierz Smolarek (występy na mundialach w 1982 i 1986 roku), Marek Dziuba (1982) i Dariusz Dziekanowski (1986). Dwaj ostatni byli gośćmi honorowymi piątkowej uroczystości, pierwszego nieżyjącego już niestety zawodnika zastąpił jego syn, również reprezentant Polski – Ebi Smolarek. Oprócz nich w ceremonii otwarcia wystawy „Widzewiacy na mistrzostwach świata” udział wzięli przedstawiciele widzewskiego środowiska, z reprezentantami zarządzającego Muzeum Stowarzyszenia Reaktywacji Tradycji Sportowych Widzew Łódź, właścicielem większościowym Widzewa Tomaszem Stamirowskim i zarządem Widzew Łódź SA na czele. Nie zabrakło również urzędników miejskich, przedstawicieli mediów, przyjaciół Widzewa i kibiców.

To właśnie dzięki tym ostatnim wystawa mogła dojść do skutku. –  Pamiątki w dużej części pochodzą od dwóch kibiców, Jana Trzopa i Krzysztofa Piaseckiego, a także od byłych piłkarzy Widzewa. Na wystawie zobaczyć można m.in. oryginalny strój Darka Dziekanowskiego i Kazimierza Przybysia oraz mundialowe maskotki – podkreślił Gawroński. – Dla nas to wielki zaszczyt, ale też obowiązek, dbać o historię Widzewa i osób, które tworzyły ten zasłużony klub. Muszę przyznać, że liczba pamiątek przekazanych przez darczyńców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, za co serdecznie dziękuję. To jest kawał historii i udało nam się ją zmieścić w tak niewielkim pomieszczeniu – zaznaczył Tomasz Tomczak, prezes zarządu SRTS Widzew Łódź.

Warto odnotować, że w przeciwieństwie do poprzednich czasowych wystaw tematycznych w Muzeum, ta pochłonęła całą powierzchnię lokalu, zastępując dotychczasowy stały wystrój świątyni widzewskiej pamięci. To tylko potwierdza, jak potężnym przedsięwzięciem było zorganizowanej nowej wystawy, którą w Muzeum Widzewa oglądać będzie można do połowy lutego 2023 roku (aktualne godziny zwiedzania muzeum to wtorek 17:00 – 20:00, czwartek 16:00 – 19:00 i sobota 11:00 – 16:00). Co ciekawe, przy okazji piątkowego spotkania doszło do kolejnego bardzo miłego wydarzenia, którym było przekazanie na ręce dyrektora Muzeum pucharu za awans do ekstraklasy przez przedstawicieli drużyny Widzew Łódź Futsal.

WYSTAWA POWSTAWAŁA W RAMACH PROJEKTU DOFINANSOWANEGO PRZEZ NARODOWY INSTYTUT WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWE FIO NA LATA 2021–2030.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *